Dropshipping Nedir

Dropshipping kısaca stoksuz satış demektir. E ticaret ile uğraşan firmaların ürün satarken kullandığı seçeneklerdendir. Genellikle düşük bütçesi olan e ticaret yeni giren firmalar tarafından kullanılır. Firmanız ürün stoklarınızı elinizde tutmak yerine internet sitesi üzerinden gelen siparişleri tedarikçi olan firmaya yönlendirme yapılır ve tedarikçinin deposundan siparişler yönetilir. Bu sayede firma ürün stoklarını tutmadan tedarikçi üzerinden ürünlerini satabilir. Müşteriler internet sitesine girdiği zaman farklı birçok ürün görebilir ve bu ürünlerden istediğini satın alabilir. Bu işin arka planı ise satış yapan firma müşterilerden alınan siparişleri tedarikçi firmaya bildirir ve alınan ürünün müşteriye ulaştırılmasını sağlar.

Dropshipping işlemi xml entegrasyonu ile yapılır. Xml entegrasyonu ile tedarikçi firma satılan ürünün görsel, açıklama ve fiyat bilgilerini stoksuz satış yapan firmaya gönderir ve firma da kendi internet sitesi üzerine dosyayı ekleyip, tedarikçi firmadan istenilen ürünleri alır. Fakat dropshipping yaparken dikkat etmeniz gereken bazı yerler vardır.  İlk önce çalışacağınız tedarikçi firmayı doğru seçmelisiniz. Depo ve stok yönetimi iyi yapabilen, ürün gönderirken güveneceğiniz firma ile çalışırsanız uzun süreli bir iş olmasını sağlar. Ayrıca satacağınız ürün hakkında da iyi bir bilgiye sahip olunmalıdır. Böylece satış zamanında müşteriler de iyi bir görünüm sağlamış olursunuz.

Dropshipping avantajları

Dropshipping yapan firmalar herhangi bir şekilde depo ihtiyacı olmaz. Bu ihtiyacı olmadığı için firmaların depo,stok gibi işlemlerle uğraştırmaz ve iş yükünü de maliyeti de düşürür.

Depo sorunu olmadığı için çalışacak kişi veya kişilere gerek kalmaz ve maliyet düşer.

Birden çok tedarikçi çalışıldığında tedarikçilerden birçok ürün çekilerek, internet  sitenizde de çok fazla ürün kategorisi de yer alır.

Ürün sayısı arttıkça daha fazla müşteriye hızlı ve kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Stok ve depo işlemi olmadığı için ürün paketleme işlemi olmadığı için, internet olan her yerden site yönetilir, sipariş takip edilebilir ve tedarikçiler ile iletişime geçerek ürün siparişi verebilirsiniz.

Dropshipping başlandığında, ürün tedariği için bir sermaye ihtiyacı olmaz, bu nedenden dolayı düşük bir maliyet ile yapabilirsiniz.

İnternet sitesi  üzerinden satılan ürünlerin stok maliyetini tedarikçi firmaya öder. Bu nedenden dolayı satamadığı ürünlerden sebepli sayılmaz ve herhangi bir şekilde para ödemezken maliyeti de düşük olur.

Ürünlerin kargoya verilmesini tedarikçi firmalar yaptığı için, stoksuz satış yapan firmalar herhangi bir kargo firmasıyla anlaşma yapmasına gerek kalmaz.

Dropshipping dezavantajları

Sattığınız ürünler hakkında bir bilgiye sahip değil iseniz bilgi sahibi olmadan başlamak size ürünlerin nasıl kullanıldığını veya ne gibi sorunlar olacağını bilmediğiniz için müşterilere destek sağlamak konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz ve bu nedenden dolayı müşterilere destek konusunda yetersiz kalabailrsiniz.

Müşteriler ürünü sitenizden satın aldığından dolayı herhangi bir sorunda ilk olarak sizle iletişime geçeceklerdir.  Bu yüzden kargo takiplerini tedarikçi firma ile aynı anda yapmalısınız. Diğer türlü kargo iletilmesi, geç gönderilmesi, yanlış gitmesi gibi sorunlar oluşabilir.

Tedarikçi firmalar ile stok takibi yapmanız gerekir. Çünkü tedarikçi firmalar diğer firmalarla çalıştığı için ürün stoklarında kalmayabilir. Tedarikçi firma stok yönetimini doğru yapmazsa bu da müşteriler ve firmanız için para iadesi gibi işlemlerde uğraşmak zorunda kalırsınız.

Tedarikçi firmalar ürün bilgilerini yazarken yanlış ya da eksik yazabilir. Bu durumda müşteriler yanlış bilgilendirilir.

Dropshipping de düşük karlarla iş yapabilirsiniz. Ama çoğu firma da dropshipping yaptığı için satış yapmak için ürüne az kar koyarsanız ve rekabet fazla olduğu için düşük kar elde edersiniz.

Banka veya ödeme işlemlerinde komisyon da kesilmektedir. Bu yüzden ürüne fiyat yazarken komisyonu unutmadan fiyat yazmak önemlidir.

Bir cevap yazın

Email Adresiniz Kesinlikle Paylaşılmıycaktır. Zorunlu Alanları Doldurmalısınız *

Yorum Bırak