İNTERNET SİTESİ KURMAK İSTEYENLER İÇİN PÜF NOKTALAR

Günümüzde internet ortamında bulunmak isteyenlerin internet sitesi olması gereklidir. Bu yüzden de firmaların istedikleri sitelerinde fiyatları da değişmektedir. İşte bu sebepten dolayı iyi bir internet sitesine ihtiyacınız vardır. İyi bir internet sitesi firmanızın daha kolay ve hızlı büyümesini sağlar. Artık internet sitesi yaptırmak için birden çok sebep vardır.

Bazı firmalar ürünlerini internet üzerinden satmak için, bazıları ise sadece firması için kurumsal kimlik olması için internet sitesi yaptırırlar. İşin uzmanları da bu konuda site kurarken tasarım ve kullanıcı deneyimine önem verilmesini öneriyor. Bununla beraber internet sitesi kurmanın belli kuralları vardır. İnternet sitesi kurmak isteyenler için püf noktalar.

Amacınızı belirleyin

Herhangi bir amacı olmayan internet sitelerinin müşteri çekme olasılığı azdır. Siteyi oluşturmadan önce ne hizmeti vereceğinizi belirleyin. Çünkü kurumsal mı, e ticaret mi gibi nasıl bir site kuracağınızı belirleyip site oluşturmaya geçebilirsiniz.

İçeriğinizi belirleyin

Firmaların çoğu para kazanmak amacıyla internet sitesi açmaktadır. Fakat internet sitesi olanların ilk amacı site ve içeriklerini güncel tutmalıdır. Bu sebepten dolayı daha hızlı ve kolay şekilde müşteri ve gelir elde etmeye çalışıyorlar. Bazı site içeriklerinde ilk amaç para kazanma olmamalıdır. Para kazanabilmek için çok fazla sayıda müşteriye ulaşmak zorundadır, ama bunu hızlı şekilde yaparsanız başaramazsınız. Yeni internet sitesi yaptıranların amacı sadece arama sonuçlarında üst sırada görünebilmek için içerik üretirse müşteri ilgisi daha az olur. Dolayısıyla internet sitenizi kurduktan sonra haftada 1 içeriklerinizi güncellemelisiniz.

Kitlenizi doğru seçin

E ticaret sitelerinin en önemli faktörü müşteri kitlesini doğru seçmektir.  İnternet sitenizi kurmadan önce sitenizi ziyaret edecek müşterilerin analizlerini yapın. Bu nedenle sitenizdeki içerikle alakalı analiz ve detaylı bir inceleme yapınız.

Sosyal medyayı iyi kullanın

 Sosyal medya günümüzde çok fazla kullanılmaktadır. Özellikle instagram ile daha hızlı ve kolay istediği kitleye ulaşmaktadır. Bu sebepten dolayı müşterileri sosyal medya ile internet sitenize çekmek sizin için daha kolay olacaktır.

Sitenizin alan adını iyi seçin

İnternet sitesi kurarken sitenizin alan adı o kadar önemli gözükmese bile alan adı müşterilerinizin kolayca ulaşabilmesi önemlidir. Sitenizin arama sonuçlarında görünür olması için alan adını içeriğinizi yansıtacak şekilde seçmelisiniz.  İçeriğinizle alakalı olmazsa müşteri tarafından beğenilmeyebilinir. İnternet sitelerin çoğalması ile en iyi alan adları alınırken, sizin siteniz için en uygun alan adını seçmeliniz. İnternet sitenizin alan adı ne kadar akılda kalıcı olursa müşteri kitlesi daha fazla olur. Alan adı alırken dikkat etmeniz gerekenler;

Alan adınız kısa olması,

Alan adınızın özgün ve kolay olması,

.com ya .net gibi alan adlarını kullanmalı,

Alan adınızın içinde özel karakter bulunmamalı.

Bütçe planı yapın

İnternet sitesi yaparken bütçe ve harcama planı yapmalısınız.  Özellikle e ticaret yapacak iseniz maliyet artar ve bütçe planlaması buna göre yapılmalıdır. Tabi bunları araştırıp ücretsiz tema, bedava ssl, bedava hosting vb şeyleri ücretsiz şekilde yapabilirsiniz. Fakat bunları bütçenizi ayarladıktan sonra ücret verip alırsanız sizin için daha verimli olacaktır.

Görünümünüze önem verin

İnternet sitesi oluştururken ve yeni müşteriler kazanmak için tasarım da önemlidir. Sitenizi hazırlarken tasarımını ve temasını içerik ve müşteri odaklı yapmalısınız. İyi bir tasarımı olmayan siteler ziyaret edilmez. Sayfanızdaki görseller, butonlar, linkler gibi içeriklerin müşterilerin dikkat çekmesi gerekir. Eğer karmaşık bir tasarım olursa ilgi çekmez. Kısaca sade, şık ve kolay kullanımı olan tasarımlar müşteri sayınızda fazla olur.

Bir cevap yazın

Email Adresiniz Kesinlikle Paylaşılmıycaktır. Zorunlu Alanları Doldurmalısınız *

Yorum Bırak