E-Ticaret Siteleri için SEO Rehberi

E ticaret siteleri günümüzde önemli bir yere sahip , insanlar fiziksel mağazalardan ziyade sanal mağazalara yönelmektedir.

İşletmenizin büyüklüğü fark etmeksizin büyümek isteyen bütün mağazalar E-TİCARET sitesi açma kararında bulunmuşlardır.

Tabi ki E-ticarette başarılı olmak isterseniz sadece sitenizin olması yeterli olmayacaktır aynı zamanda güçlü bir alt yapı ve başarılı bir siteye ihtiyacınız olacaktır. Sitenizin arama motorunda en üstlerde gözükmesi güvenilirlik hissiyatı oluşturacaktır.

E-ticaret sitenizin üstlerde gözükmesini istiyorsanız seo optimizasyonu yapmanız gerekir.

Kategoriler ve Ürünler İçin Anahtar Kelime Analizi

 Anahtar kelime seçerken  dikkat etmemiz gereken önemli hususlar vardır , anahtar kelime seçerken seçeceğiniz anahtar kelimenin çok geniş kapsamlı olmaması gerekir.Doğru anahtar kelimeyi bulmak müşteriyi ürüne yönlendirmek demektir. Bu yüzden kelimeleriniz de ürün odaklı olmalıdır.

  • Arama Hacmi: Kelime ya da kelime gruplarınızı eklerken arama hacmine dikkat etmelisiniz.Anahtar hacmi kullanacağınız kelime grubunun ne kadar başarılı olacağını belirler. Aynı zamanda arama hacmi dönemsel olarak değişmektedir, o yüzden anahtar kelime seçerken bir uzmandan yardım almalısınız.
  • Anahtar Kelime Uygunluğu: Mükemmel bir anahtar kelime buldunuz, Öyle ise bu anahtar kelimenin sitenizde ki ürün ve içerikle uyumlu olduğuna dikkat etmelisiniz. 
  • Rekabet: Seçtiğiniz anahtar kelime başka reklam verenler açısından ne kadar çok kullanılıyor ? Seçtiğiniz anahtar kelimenin size özgü olması gerekmektedir arama motorunda en üstte çıkmanız firmanız için çok daha güvenilir olacaktır.
  • İçerik: Ürün ya da kategori sayfanıza en az 350 kelimelik bir içerik eklemek ve burada da anahtar kelimeler kullanmak size büyük fayda sağlayacaktır. 

Doğru URL Kullanımı

Doğru url seçimi için Url adresinizin kısa olması büyük önem taşır.

URL’nin anahtar kelime içermesi

URL’nin Makale konusu ile alakalı olması

URL’deki kelimeler ile sayfa içinde ki kelimelerin uyuşması

URL’deki kelimelerin seoya uygun olarak firma sektörüne göre seçilmesi

URL’ler birleşik değil ayraç kullanarak kelimelerin ayrılıp seo oluşturulması