Online market kurmak için bilmeniz gerekenler

İnternet sitesi ile satış yapmak istiyorsanız ilk önce vergi mükellefi olmalısınız. Şirket sahibi iseniz bile yeni bir şirket açmanıza gerek olmamasına rağmen yeni bir işe başlamış gibi şirket açmak zorundasınız.

Şirket kurmak normal şirket kurma sürecini takip etmelisiniz. Şahıs ya da sermaye şirketi gibi mali müşavir ile şirket açabilirsiniz. Sonra ise e ticaret sitesi açabilirsiniz.

Online market nasıl açılır?

 Öncelikle şirket sahibi olmalısınız ve e ticaret sitesine sahip olmalısınız. E ticaret sitesini 3 şekilde kurabilirsiniz. Bu yöntemler şunlardır:

Açık kaynak kodlu e ticaret yazılımları

Açık kaynak kodu ile e ticaret sitesi kurulabilir. Fakat açık kaynak kodlu siteler güvenli olmaz. Müşteri için sitenin güvenilirliği önemlidir. Güvenli olmayan sitede yapılan alışveriş veri güvenliği sağlamaz.

Freelance yazılımlar ve yazılımcılar

Freelance yazılım ile e ticaret sitesi kurulabilir. Ama e ticaret sitesinin düzgün şekilde çalışabilmesi için iyi bir altyapıya sahip olmalıdır ve zamanla oluşabilecek sıkıntılar freelance yazılımcı için sonra maliyet oluşabilir ve sizinle çalışmaya devam etmezse sorun olabilir.

E ticaret altyapısı sağlayan firmalar

E ticaret altyapısı sağlayan firmalar site oluşturma, hosting veya domain alma, entegrasyon gibi birçok işlemi sunduğu için paketler sayesinde e ticaret sitesi kurabilirsiniz.  Ayrıca firmalar site güvenliği için ssl sertifikası alarak firmanızın ve müşterilerinizin bilgilerini korumasını sağlar.

Online market kurarken dikkat edilmesi gerekenler?

Online market kurmak için gereken aşamaları anlattık. Şimdi sanal mağaza kurmak için gereken bilgileri anlatacağız. İş için yeterli çalışma ekibi kurmalısınız. İş planınızı oluşturmalısınız.

Online satış yapacağınız sektör hakkında araştırma yapmalısınız. Müşterilerin sitenizden alışveriş yaparken yaşayacağı problemleri bulmalısınız. Bu araştırmayı diğer sitelerin kullanıcı yorumları veya oylamaları incelebilirsiniz. 

Anket çalışması ile veri toplayabilirsiniz. Rakip firmaların stratejilerini inceleyebilirsiniz.  Online market kurmak için gerekenler:

Sitenizdeki içerikleri profesyonel şekilde yapın

Bu işi yapan e ticaret sağlayıcısı firma da sitenizin de tasarımını yapmaktadır. Firmanın önerdiği şablonları ya da yeni tasarımda seçebilirsiniz. Sitenizin profesyonel şekilde olması müşterilere güven verir. Site içeriklerinde ise yapılan yanlışlardan biri de kötü resimler ve az içerik açıklamaların bulunmasıdır. Bu nedenden dolayı site içimdeki resimlere, videolara ve içeriklere önem vermelisiniz.

Ödeme yöntemlerini çoğaltın

Siteniz de farklı ödeme yöntemlerini kullanıp müşterilere en uygun ödeme yöntemini seçmesinde yardımcı olabilirsiniz. Sitenizde doğrulama sertifikası alarak veri güvenliği sağlayıp, ödeme çeşitliliği yapabilirsiniz. Firmaların yaptığı hata ise az ödeme seçeneği kullanması veya karmaşık ödeme yöntemi kullanmalarıdır. Sizde sitenizde EFT/Havale, Sanal Pos, Sanal Kart, Kapıda Ödeme gibi yöntemleri sitenize ekleyerek bu sorunları yaşamazsınız.

Bir cevap yazın

Email Adresiniz Kesinlikle Paylaşılmıycaktır. Zorunlu Alanları Doldurmalısınız *

Yorum Bırak